Dobro dziecka a rozwód rodziców
Aby wydać wyrok rozwodowy, sąd musi ustalić, że spełnione zostały wszystkie tzw. negatywne przesłanki rozwodu. Jedną z nich jest to, że orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z dobrem wspólnych małoletnich dzieci małżonków. Prawnicy podkreślają jednak, że w praktyce takie sytuacje rzadko mają miejsce, gdyż w większości przypadków w dzieci uderza bardziej długotrwały konflikt rodziców niż ich rozstanie. Taka okoliczność może mieć jednak wpływ na to, ile trwa sprawa rozwodowa.
Pojęcie dobra dziecka obejmuje rozwój fizyczny i duchowy, właściwe kształcenie i wychowanie, przygotowanie do dorosłego życia, a także względy materialne. Oprócz zapewnienia im środków do życia i realizacji osobistych celów, obejmuje także dbałość o interesy majątkowe, jeśli dzieci je posiadają. W toku postępowania ustalono, że małżonkowie nie mieszkali razem od co najmniej roku. Dziecko mieszka z matką, ale co dwa dni odwiedza go ojciec i wspólnie spędzają czas. Na podstawie opinii zebranych w trakcie postępowania ustalono, że rozwód byłby sprzeczny z dobrem ich dziecka , gdyż zostanie pozbawiony wspólnej rodziny i możliwości regularnego widywania ojca. Sąd zauważył również, że w interesie dziecka jest utrzymywanie przyjaznych relacji z obojgiem rodziców, aby po rozwodzie nadal mogli się porozumiewać.
Sąd ustalił, że para mieszkała ze sobą od ponad 10 lat i w tym czasie nie tylko zamieszkała w jednym mieszkaniu, ale również zakupiła wspólnie dom. Po rozwodzie każdy z małżonków pozostanie w swoim majątku. Nie ma więc potrzeby dzielenia ich między małżonków. Sąd zauważył również, że para ma syna, który urodził się w 2009 roku, ale między małżonkami nie było sporu co do opieki nad dzieckiem. Ojciec ma pełne prawa rodzicielskie nad ich dzieckiem i może podejmować w jego imieniu wszelkie decyzje. Ponadto sąd ustalił, że oboje małżonkowie byli zatrudnieni i mieli własne dochody. Dlatego nie ma potrzeby, aby sąd nakładał na nich ograniczenia po rozwodzie.