Rynek pracy zmniejsza się wynika z raportu opublikowanego na OLX
W ostatnim roku rynek pracy był ściśle związany z sytuacją gospodarczą w kraju i na świecie. Pracodawcy odczuwają większą niż kiedykolwiek presję na utrzymanie swoich pracowników, jak również na znalezienie nowych. Jako pracodawca musisz zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby zatrzymać swoich pracowników i sprawić, by byli szczęśliwi. Pomoże to utrzymać ich zaangażowanie w pracę i zmniejszyć wskaźnik rotacji. W związku z tym ważne jest, aby przedsiębiorstwa monitorowały zarówno czynniki makroekonomiczne, takie jak wzrost PKB i stopa bezrobocia, jak i mikroekonomiczne, takie jak inflacja płacowa. Nastroje pracodawców od ubiegłego roku są negatywne – gwałtownie wzrosła liczba firm, które planują redukcję zatrudnienia. Ten sam trend obserwuje się wśród pracowników, którzy w przyszłym roku planują zmianę pracy. Nie ma jednak dla nich wystarczających możliwości poza obecnym miejscem pracy. Ponadto pracodawcy ograniczyli inwestycje w szkolenia, ponieważ nie są pewni, czy gospodarka ożywi się na tyle szybko, by mogli wykorzystać nowe umiejętności.
Według badań przeprowadzonych przez Kantar na zlecenie OLX sześciu na dziesięciu pracowników preferuje ten rodzaj zatrudnienia, a 95 proc. z nich chciałoby mieć umowę. Aż 80% respondentów powyższej ankiety uważa, że informacje o wysokości wynagrodzenia zawarte w ogłoszeniach o pracę są ważne. Potwierdzają to również dane ze strony telefon olx – informują, że stanowiska z przedziałem płac są bardziej popularne wśród osób poszukujących pracy.
Oczywiście warto pamiętać, że w okresie letnim nastąpią chwilowe spowolnienia, na przykład w związku z zakończeniem procesu rekrutacji do pracy sezonowej i urlopów, a także zawieszeniem zatrudniania. Jednak szerszy kontekst zmian ukazuje podejście roczne. Jest więc do czynienia z 10% spadkiem na rynku. Z drugiej strony nie zapomina się, że rynek pracy urósł do rekordowych poziomów późną wiosną i latem zeszłego roku również z powodu skutków pandemii. Wynika to z postępującego procesu szczepień przeciwko COVID-19, więc branża zaczyna wracać do zdrowia po spowolnieniu wywołanym koronawirusem. Jednak obecna korekta, choć wciąż dość nieznaczna, mogła wskazywać na zmianę nastrojów pracodawców. Wysokości wynagrodzeń są cenną informacją dla osób poszukujących pracy, pozwalającą im zdecydować, czy aplikować do danej firmy. Niektórzy kandydaci mogą zrezygnować z rekrutacji, jeśli oferta nie zawiera zakresu wynagrodzenia. Ciekawie robi się, jednak gdy badane grupy są podzielone na grupy pracowników. Zdecydowana większość się zgadza – 60% respondentów prawdopodobnie zobaczy informacje o miesięcznych zarobkach, które otrzymają na rękę.
Kategorie o największej liczbie reklam na danym spreadzie to: Hostessa, Rozdawanie ulotek (74%), Franczyza/Firma Własna (74%) oraz Marketing i PR (69%). Z drugiej strony najrzadziej reklamowano je w branżach, w których płace zazwyczaj oscylują wokół krajowych minimum, takich jak ochrona (19%). Może to być spowodowane obawami o małe zainteresowanie ofertą, ale liczby OLX nie pozostawiają złudzeń. Informacja o wysokości odszkodowań pomaga w procesie rekrutacji pozyskać kandydatów, a osoby poszukujące pracy mogą aplikować świadomie, unikając w ten sposób rozczarowań, jakie mogą pojawić się podczas spotkania z rekruterem.
Tomek
30 września 2022 @ 11:17
Obecny rynek pracy nie jest miejscem, które napawa mnie wielkim optymizmem, ale nie jest też czymś, na co można narzekać. Myślę, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest trzymanie się swojej pracy i niepoświęcanie zbyt wiele czasu na patrzenie w przyszłość przez wyobraźnię.
Grzesiek
30 września 2022 @ 11:19
Nie widzę powodu do narzekania i wysuwania roszczeń: nie ma co spekulować na temat tego, co może wydarzyć się w przyszłości, lepiej skupić się na tym, co robi się teraz i starać się podnosić swoje kwalifikacje.