Satelity optoelektroniczne: czy wojsko zyska na ich wprowadzeniu?
Wojsko Polskie, znane również jako Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, jest oficjalną siłą zbrojną przeznaczoną do zagwarantowania obrony Polski i przeciwstawienia się agresji. Polskie wojsko istnieje od 1918 roku i uczestniczyło w wielu konfliktach na całym świecie. Informacje o rekrutacji do Wojska Polskiego znajdują się na stronie kontakt wojsko polskie.
Polskie wojsko utrzymuje poziom gotowości do trzech rodzajów misji:
1) Zagwarantowanie obrony Polski przed agresją zewnętrzną.
2) Odpieranie agresji skierowanej przeciwko Polsce.
3) Udział w międzynarodowych operacjach reagowania kryzysowego i działaniach stabilizacyjnych (takich jak utrzymanie pokoju czy działania humanitarne).
Święto Wojska Polskiego jest tuż za rogiem, więc jest to jeden z najważniejszych dni w roku dla każdego żołnierza. To także okazja dla wielu do zastanowienia się nad dalszym kształtem, wyglądem i ścieżką, jaką będzie podążać polska armia, wraz z rychłym wprowadzeniem nowoczesnych narzędzi i możliwości. Jednym z elementów jest ogłoszony kilka miesięcy temu kontrakt na dwa francuskie satelity Optoelektroniki. Jego podpisanie spodziewane jest w najbliższej przyszłości. Wcześniej warto krótko zastanowić się, co tak naprawdę zyska polskie wojsko na własnej konstelacji satelitarnej.
Pod koniec marca minister i wicepremier Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w pierwszej połowie tego roku zostanie podpisana z Francją umowa na dwie satelity obserwacyjne Ziemi. Dzięki temu posunięciu wzmocnione zostaną zdolności rozpoznawcze kraju, obecnie w sektorze kosmicznym, oparte głównie na udziale Polski w projekcie COSMO SkyMed. Planowana akwizycja będzie częścią szerszej konstelacji rozpoznania elektrooptycznego. Minęła pierwsza połowa roku, jednak oprócz umowy z satelitą pojawiły się inne kontrakty na zakup nowych południowokoreańskich czołgów i armat.
Polskie Ministerstwo Obrony od dawna zapowiada, że jest zainteresowane możliwością wykorzystania własnych satelitów przez Siły Zbrojne RP. W lutym 2019 r. wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz przyznał na posiedzeniu Komisji Obrony Senatu, że Polska rozważa możliwość współpracy z sojusznikami w sprawie takiego dostępu. Podkreślił jednocześnie, że ten obszar zainteresowania to informacje „częściowo” niejawne, ale obywatele są na bieżąco informowani o działaniach ministerstwa w tej sprawie.
Teresa
31 sierpnia 2022 @ 16:23
Ja osobiście uważam, że wojsko wiele zyska na wprowadzeniu tych satelitów. Jest to dobre przedsięwzięcie i mam nadzieję, że będzie ono nadal zmierzać we właściwym kierunku. Wojsko zawsze było na czele innowacji i technologii i nie powinno być inaczej.
Bartek
31 sierpnia 2022 @ 16:24
Wojsko będzie korzystać z tego projektu na wiele sposobów.
Jednym ze sposobów jest to, że pomoże im koordynować swoje oddziały i upewnić się, że wszystkie jednostki pracują razem skutecznie, co pomoże im wygrać bitwy.
Innym sposobem jest to, że pomoże im śledzić ruchy swoich wrogów i wiedzieć, gdzie idą, aby mogli przygotować się do ataku.
Sabina
31 sierpnia 2022 @ 16:25
Jest to świetny sposób na ochronę kraju i zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jestem przekonana, że wojsko będzie w stanie wykorzystać tę technologię skutecznie i efektywnie.