Wśród dużej ilości lamp, jakie oferują sklepy internetowe i stacjonarne, można z łatwością się pogubić i wybrać niewłaściwe oświetlenie do domu. Może ono nie odpowiadać nam stylistycznie lub rozmiarowo, przez co nie dopasuje do pozostałego wystroju wnętrza. Jest też ryzyko otrzymania lampy, która okaże się inna, niż w opisie. Dotyczy to zakupów przez Internet, które nie zawsze są bezpieczne. Dzisiaj postaramy się opisać, jak wybrać odpowiedni do twojego domu model lampy i nie rozczarować się.
Wybieraj sprawdzone sklepy. Nie kupuj oświetlenia na targach, gdzie nie ma możliwości zwrotu. Zrezygnuj z niesprawdzonych sklepów, które nie mają certyfikatów bezpieczeństwa i odpowiednich regulaminów. Pamiętaj, że warto poświęcić chwilę i znaleźć dobry sklep, niż bawić się w wymiany i zwroty paczek. Im bardziej, że nie wszędzie dostaniesz darmową dostawę i zwrot. Dodatkowe koszty i strata czasu to nie jest najlepsze rozwiązanie dla Ciebie. Wybierając wymarzoną lampę w Internecie, sugeruj się dobrymi opiniami i certyfikatami, które często umieszczane są w dolnym rogu witryny lub na stronie głównej sklepu. Zapoznaj się również z regulaminem, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne dla Ciebie informacje.
Jakość. Kupując lampę, mało kto uświadamia, że jest to zakup na dłuższą perspektywę czasu. Wybieramy oświetlenie bez zastanawiania się, czasami stawiając na niższą jakość lub tanią cenę. Po kilku latach, a czasami miesiącach dochodzimy do wniosku, że lampa straciła na widoku, zrobiła się wyblakła, a srebrne detale zostały pokryte korozją. Jeżeli taka lampa wisi na strychu lub korytarzu, pół biedy. Natomiast zawieszona w reprezentacyjnym salonie już nie będzie ozdobą, a raczej detalem psującym harmonię we wnętrzu. Co z tym robić? Warto naprawić taki błąd i wydać kolejne pieniądze na nowy model, lepiej droższy. W rezultacie nie tylko nie oszczędzisz, a nawet wydasz więcej, niż przy jednorazowym zakupie dobrego oświetlenia.
Dopasowanie. Zbyt duża lampa w małym pokoju. Jedna żarówka na 20m2. Lampa wisząca, o którą non stop zahaczamy głową. Półmrok w biurze. To tylko nieliczne błędy, które popełniany w trakcie zakupu oświetlenia do domu lub mieszkania. Często nasz wybór pada na ciekawy model, bez zastanawiania się dokonujemy zakupu, a chwila później okazuje się, że wybrana lampa wcale nie wygląda dobrze we wnętrzu. A ile z nas mają niedostatecznie oświetlone pokoje, przedpokoje, kuchnie i inne pomieszczenia? Nawet nie wyobrażacie sobie! Spędzanie czasu w ciemnościach nie wpływa dobrze ani na nasze zdrowie, ani na nasz humor. W szczególności to dotyczy oświetlenia, z którego korzystają nasze dzieci. Nie jesteśmy świadomi, że narażamy je na wczesne noszenie okularów i częste wizyty okulistyczne. Warto pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze.
Moc światła. W zależności od rodzaju pokoju, wykonywanych czynności i funkcji oświetleniowych, warto dobrać odpowiednią ilość światła, produkowanego przez żarówki. Plafony, lampy wiszące i żyrandole, które dosyć często są oświetleniem głównym w salonie lub sypialni mają mieć moc około 60-80W. Im większy metraż, tym więcej źródeł światła należy dobrać. W takim wypadku sprawują się żyrandole o większej ilości ramion oraz kilka lamp wiszących, zawieszonych obok siebie. Jeżeli szukasz oświetlenia do łazienki lub kuchni, dobieraj lampy o mocy 40-60W. Światło dodatkowe, np. kinkiety mają mieć dwa razy mniejszą moc – 20-25W, a oświetlenie miejsca pracy – 40-45W.