Lampa wisząca we wnętrzu jest na tyle niezbędna, co podstawowe meble w mieszkaniu lub kuchenne sprzęty, z których korzystamy codziennie. I mimo szerokiej oferty oświetleniowej, zostaje ona nadal najczęściej kupowanym rodzajem lamp.
Lampa wisząca to nie tylko źródło głównego światła we wnętrzu, ale też dodatkowego bądź zadaniowego oraz dekoracyjnego. Możemy je montować w dowolnych kombinacjach, dobierając małe i duże modele w różnych kolorach i kształtach. Nowoczesne, klasyczne, skandynawskie oraz eklektyczne – każdy znajdzie idealny model dla siebie. Można jeszcze długo wymieniać zalety takiego rodzaju oświetlenia, ale lepiej przejść od razu do konkretów. Zapraszamy więc do lektury.
Oświetlenie sufitowe to wszystkie lampy, które są montowane bezpośrednio na suficie – plafony, żyrandole oraz lampy wiszące. Ich niezaprzeczalną zaletą jest właśnie rodzaj montażu, który pozwala na równomierne oświetlenie całego wnętrza. Zamontowana bowiem na samym środku sufitu lampa rozjaśnia przestrzeń nie zostawiając ciemnych kątów. Dzięki temu możemy odpoczywać lub pracować w każdej części pokoju, a sprzątanie staje się szybszym i bardziej skutecznym. Lampa wisząca to przede wszystkim wygoda poruszania się we wnętrzu, gdyż zamontowana na odpowiedniej wysokości lampa nie przeszkadza w przemieszczaniu się domowników po kuchni lub salonie. Jest to ważna kwestia dla każdego, kto ma wysokiego członka rodziny i zna ten ból, kiedy on zahacza głową o nisko zamontowane lampy i niskie skosy. W takim wypadku polecamy montować we wnętrzu plafony i lampy wiszące z regulacją wysokości. Umieszczone przy samym suficie oświetlenie niweluje szansy na niechciane uderzenia nie tylko za dnia, ale też o późnej porze, gdy część z nas lubi podróżować do ubikacji przy zgaszonym świetle. Lampa wisząca z regulowanym zwisem przyda się nie tylko w niskich pomieszczeniach, ale też zbyt wysokich. Większość starych kamienic ma w sobie autentyczny klimat sprzed kilkudziesięciu lat: stare, drewniane podłogi, nieduże metraże i..wysokie ściany. Zamontowana lampa o krótkim zawieszeniu nie oświetli całego wnętrza, zostawiając za sobą liczne cienie i półmrok. Dzięki regulowanemu zwisowi umieścimy lampę na odpowiedniej wysokości, tym samym unikniemy niedoświetlenia i uczucia nieprzytulności.
Nie ma takiego pomieszczenia, gdzie nie można by było zamontować lampy wiszącej. Dzięki tak rozmaitym rozmiarom i kształtom, odnajdą się one nie tylko w przestronnych wnętrzach, ale też kilkumetrowym przestrzeniach kuchennych i łazienkowych. Smukłą lampę można zamontować nad stołem jadalnianym, przy lustrze oraz nad biurkiem. Jest to sprawdzona metoda, by oświetlić schody w domu prywatnym i pokój gościnny w bloku. By móc wybrać najlepszy model, zastanów się nad pytaniem, w jakim celu ma ona służyć. Jeżeli lampa wisząca jest Ci potrzebna, by oświetlić większy pokój, wybierz dużą lampę na kilka źródeł światła. Ważne, by nie oślepiała wzroku, więc w salonie i sypialni zrezygnuj z transparentnych kloszy i odsłoniętych żarówek. Pamiętaj, że ciemne klosze przepuszczają przez siebie mniej światła, niż takie same, wykonane z jasnych tkanin i materiałów. Dla zwolenników dobrze oświetlonych przestrzeni dopasują ażurowe abażury, półprzezroczyste tkaniny oraz modele lamp z barwionego szkła. Natomiast zamknięte klosze z mlecznego szkła najlepiej się sprawdzają w małych wnętrzach łazienek, garderób, korytarzy oraz spiżarek. Takie lampy to dobre rozwiązanie do pokoi dziecięcych, gdyż chronią wzrok od intensywnego światła.