Dodatkowe oświetlenie jest tak samo niezbędne, jak i źródła głównego światła w mieszkaniu – lampy wiszące, żyrandole i plafony. Przede wszystkim jest to związane z tym, że całego wnętrza nie da się oświetlić wyłącznie z pomocą oświetlenia centralnego. Więc, należy zadbać o zakup kinkietów, lamp podłogowych oraz lamp stołowych. Posłużą one do wykonania konkretnych czynności, takich jak gotowanie, sprzątanie czy nauka. Oprócz tego, takie oświetlenie może występować w aranżacji jako oryginalna dekoracja. Do takiej funkcji warto wybrać oryginalne lampy z transparentnego szkła, szkła kryształowego lub kryształów.
Oświetlenie dodatkowe to niezbędna część instalacji oświetleniowej w każdym pokoju i pomieszczeniu we wnętrzu. Składa się ono nie tylko ze znanych nam kinkietów, oświetlenia podłogowego i stołowego, ale też lamp wiszących, plafonów oraz żyrandoli. Do tego rodzaju oświetleni możemy też odnieść oświetlenie punktowe, energooszczędne diody ledowe oraz oprawy wpuszczane. Tak naprawdę, każda lampa może służyć za oświetlenie dodatkowe i zadaniowe. Wszystko zależy od metrażu wnętrza oraz kształtu pokoju.
Wybór oświetlenia warto zacząć od oświetlenia centralnego, do którego będziemy mogli dopasować oświetlenie dodatkowe i zadaniowe. W zależności od ilości produkowanego światła i wykonywanych we wnętrzu czynności, całość możemy uzupełnić w jedną dodatkową lampę lub kilka. Przy wyborze oświetlenia warto też zwrócić uwagę, czy oświetlenie dodatkowe może służyć do wykonywania kilku czynności na raz (lampa na dwa samodzielne źródła światła) lub w odstępach czasowych. Zamontowany w pobliskiej odległości od kanapy i biurka kinkiet, może służyć nie tylko do pracy biurowej, ale tez do czytania ulubionej lektury w strefie odpoczynku. Dzięki tak małym „manipulacjom” ograniczymy ilość lamp we wnętrzu, co pozwoli oszczędzić na inne dodatki i dekoracje.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, oświetlenie dodatkowe to nie tylko lampy ścienne i stołowe. Lampa wisząca zawieszona nad blatem kuchennym posłuży do gotowania, a mały żyrandol oświetli strefę relaksu w salonie. Możemy go zamontować bezpośrednio nad stolikiem kawowym, dzięki czemu możemy zignorować z włączenia głównego oświetlenia w trakcie popijania herbatki lub plotkowania z koleżankami przy dobrym winie. Dobierając lampy zadaniowe do wnętrza, warto wziąć pod uwagę metraż pokoju oraz możliwości aranżacyjne. Do małych przestrzeni warto montować oświetlenie wiszące oraz ścienne, rezygnując z masywnych lamp podłogowych i oświetlenia stołowego, które wymaga od siebie miejsca na biurku lub stole. Warto pamiętać, że większe oświetlenie prezentuje się zjawiskowo w przestronnych salonach, otwartych przestrzeniach (otwarte piętra, połączone wnętrza) oraz domach i mieszkaniach o wysokich sufitach. W innych aranżacjach występuje ryzyko zakłócenia harmonii, gdzie jeden duży przedmiot przytłoczy spójną całość i uczyni przestrzeń mało komfortową do spędzania w niej czasu.
Najbardziej popularnym oświetleniem dodatkowym są niewątpliwie kinkiety. Dzięki szerokiej ofercie oświetleniowej, znajdziemy kinkiety w różnych stylach (od klasycznych do futurystycznych), rozmiarach (małe oprawy wpuszczane i większe kinkiety o regulowanych ramionach) oraz kształtach (proste, geometryczne kinkiety oraz lampy o ciekawych, zawiłych kształtach). Warto jednak dać drugą szansę oświetleniu montowanemu na suficie, które świetnie się sprawdza w małowymiarowych oraz niestandardowych przestrzeniach oraz lampom stołowym, które w naszych czasach już dawno przestały nosić miano tradycyjnych.